Spawanie jest doskonale znaną metodą łączenia ze sobą elementów. W powszechnej opinii proces ten dotyczy jedynie metali. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wykorzystując tę technikę, łączyć można również tworzywa sztuczne. Urządzeniem pozwalającym na osiągnięcie pożądanego efektu jest spawarka do spawania plastiku, przy pomocy której stworzysz bezpieczne, szybkie i precyzyjne połączenie. Pamiętaj! Termoplastyczne tworzywa można dowolnie przekształcać, modernizować i naprawiać.
Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się, jaką kupić spawarkę do plastiku, zapoznaj się z poniższymi informacjami, a następnie wybierz produkt, odpowiadający Twoim potrzebom.
Czym spawać plastik?
Służy do tego urządzenie, zwane spawarką do plastiku. Umożliwia ono łączenie na gorąco termoplastów, poprzez uplastycznienie i stopienie ich krawędzi bez wywierania docisku. Spawarka pozwala uzyskać roboczą temperaturę:
- grotową w zakresie 200-480°C;
- Hot-Air w zakresie 100-480°C.
W większości przypadków spawanie tworzyw sztucznych odbywa się w przedziale temperaturowym od 280 do 350°C.
Spawarka do tworzyw sztucznych – jak działa?
Zasada działania spawarek do plastiku jest bardzo prosta. Krawędzie łączonych elementów zostają rozgrzane, co powoduje uplastycznienie tworzywa. Wówczas przyłożona zostaje elektroda ze spoiwa, która łączy dwie obrabiane części w jedną całość.
Nagrzewanie materiału odbywa się w dwojaki sposób:
- Przy pomocy gorącego powietrza – technika Hot-Air wykorzystuje nadmuch powietrza ogrzanego do określonej temperatury. Krawędzie topią się i zlewają ze sobą, po czym materiał zastyga, utwardzając połączenie.
- Przy pomocy rozgrzanego grotu – metoda do złudzenia podobna do tej, stosowanej w tradycyjnych lutownicach do elektroniki. Urządzenie wyposażone jest w grot, który rozgrzewa się i poprzez bezpośredni kontakt upłynnia krawędzie łączonych elementów.
Wykonanie prawidłowej i estetycznej spoiny jest stosunkowo proste, wymaga jednak pewnej wprawy. Już po kilku naprawach opanujesz tę sztukę, spawając plastikowe elementy tak, by spoina była trwała, a obrabiany element został utrwalony w pożądanym przez Ciebie układzie i kształcie. W trakcie spawania cząsteczki spoiwa i materiału zostają wymieszane, więc po ostygnięciu są utrwalone i stanowią nierozłączną całość.
W kontekście spawania tworzyw sztucznych najczęściej mówi się o zespalaniu fragmentów przy użyciu metody Hot-Air, czyli spawania w strumieniu gorącego gazu (gazowego nośnika ciepła) z wykorzystaniem prętów spawalniczych, pełniących funkcję spoiwa.
Spawarki do plastiku – rodzaje spoiwa
Jako sklep internetowy sprzedający urządzenia spawalnicze oraz dedykowane akcesoria, oferujemy też różne rodzaje prętów do spawania plastiku. W zależności od materiału, który zamierzasz łączyć, musisz wykorzystać odpowiadający mu rodzaj spoiny. Do Twojej dyspozycji jest spoiwo: PP+ET2X; PP/EPDM; PP; PC+PBT; ABS; PA6; PP+T40; PEHD; PA/ABS; PP-U; PP+GF; ABS-U; PA-U; PA+GF; PBT-U; PC-U; PE-U; PELD; PET; PMMA; POM; PP+T20; PP/PE; PPE+PA; PC; PVC; TPO; TPE oraz PP+ET4X.
Spawarki plastiku – co można nią zespawać?
Spawarki do tworzyw sztucznych to urządzenia wszechstronne, dedykowane zarówno do użytku domowego, jak i specjalistycznych warsztatów, zajmujących się łączeniem elementów plastikowych. Wykorzystując spawarkę, naprawisz m.in.: zbiornik paliwa, zderzak, lampę, krzesła ogrodowe, walizki podróżne, elementy urządzeń RTV i AGD. Przemysłowe spawanie tworzyw obejmuje kilka podstawowych kategorii. Są to:
- rury PVC (w tym ciśnieniowe, kanalizacyjne i odwodnieniowe);
- pojemniki na odpady i skrzynki na żywność;
- wanny w galwanizerniach;
- regeneracja i naprawa drobnych elementów.
Urządzenie do spawania plastiku – materiały niezbędne do pracy
Sama spawarka plastiku to jedynie urządzenie, które do pracy potrzebuje materiałów eksploatacyjnych. Nie zapomnij o spoiwach (będących odpowiednikiem elektrody w tradycyjnym spawaniu metali), dyszach (o różnych kształtach) do spawania oraz zszywaczu do plastiku. Warto rozważyć zakup gotowego zestawu, który zawiera wszystkie te elementy.
Jaką spawarkę kupić dla początkującego?
Spawarka do tworzyw sztucznych - podstawowy model skrzynkowy to np. spawarka Techrebal 858D lub Yihua 878D. To bardzo wydajne urządzenia, które w pełni zaspokoją potrzeby początkujących użytkowników. Pierwszy model to urządzenie do spawania Hot-Air, drugi to stacja 2w1 (lutownica grotowa i na gorące powietrze). Obie propozycje dostępne są w zestawach z dodatkowymi akcesoriami i spoiwami.
Profesjonalna spawarka do plastiku – jaką wybrać?
Jeśli szukasz sprzętu dla profesjonalisty, idealnym wyborem będzie spawarka do plastiku Yihua 992D+ z zestawem najważniejszych spoiw lub model Yihua 992DA – również dostępny w zestawie. Obie propozycje to zaawansowane urządzenia o mocy 720W, posiadające przejrzysty wyświetlacz i wiele możliwości regulacji poszczególnych parametrów. Model 992D+ to lutownica kolbowa i Hot-Air w jednym urządzeniu. Yihua 992DA posiada dodatkowo odciąg oparów.
Spawarki do plastiku – ceny
Spawarki do plastiku ceny - ceny najtańszych spawarek do plastiku zaczynają się od około 250 złotych. Koszt zakupu zszywacza do tworzyw sztucznych to nieco ponad 200 złotych, natomiast cena profesjonalnego zestawu zawierającego urządzenie 3w1 oraz niezbędne akcesoria i najpopularniejsze spoiwa, wynosi około 1000 złotych.
Spawarka do plastiku – sklep internetowy
Spawarka do plastiku sklep internetowy - choć rynek oferuje mnóstwo modeli spawarek do plastiku, wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Najistotniejszą kwestią jest to, czy sprzęt ma być hobbystyczny – przeznaczony do majsterkowania (wtedy wystarczy tańszy model), czy spawarki będziesz używać w codziennej pracy. W drugim przypadku niezbędne będzie zaawansowane, a więc i droższe urządzenie. Posiadanie takiego sprzętu umożliwi Ci łączenie i naprawianie elementów o grubości powyżej 4-5 mm. W przypadku spawania zarobkowego inwestycja w droższy sprzęt po prostu się opłaca.